Koçluk Kazanımları

Koçluk Kazanımları

Koçluk Kazanımları, Öğrencilere Faydaları Nelerdir ?

Öğrencilerin kazanımları:

· Öğrenmeyi öğrenir ve öğrenmeyi sever.

· Amaç ve hedef belirleme, projelendirme ve sonuçlandırma becerisi kazanır.

· Sorumluluk duygusu, iç disiplin ve özgüven gelişir.

· Problem çözme ve güçlüklerle baş etme yetenekleri artar.

· Kendini tanır ve kendini yönetmeyi öğrenir.

Maalesef okullarımız da sadece sınav ve sınava yönelik olarak sol beyni çalıştırmaya yönelik bilgiler verildiğinden öğrencilerimiz kendi ilgi, yetenek ve becerilerinin kısacası potansiyellerinin farkında değillerdir. Öğretmenlerimiz koçluk desteği vererek onlara hem istedikleri her şeye vakit ayırmalarını sağlayacak hem de sosyal alanda destekleyerek hayatı daha iyi tanımalarına yardımcı olacaktır. Koç hiçbir zaman kendisini rehber öğretmen olarak görmemelidir.

Örneğin; Koç öğrencinin neden ders çalışmadığı ile ilgilenemez. Koç öğrencinin nasıl sıkılmadan ders çalışabileceğine ailenin koçun yardımıyla buna nasıl katkı sağlayabileceğiyle ilgilenir. Ders çalışma sorununun çözümü yine ders çalışacak öğrencide olmalıdır. Öğrenci çözümü kendisini bulmalıdır. Koç doğru soruları sorarak öğrenciye gitmesi gereken doğru yolu buldurmalıdır.

Mesleki yönlendirme konusunda koç yine hem öğrenci ile hem de aile ile iletişim halinde olarak, baskı yapan ailelerle gerekli görüşmeleri yapmalıdır önemli olan öğrencinin ne yapmasını gerektiğini söylemek değil ne yapmak istediğini bularak ona yardımcı olmaktır. Burada da yine doğru soruları sormak koçun görevidir.

ASIL SORUMUZ NEDİR?

Birçok öğrenci o küçük yaşlarına küçücük bedenlerine bakmadan gelecekle ilgili kaygılar ailelerimizin de katkılarıyla saplantılara dönüşmektedir. Başarı başarı. Sadece bu öğretilmektedir bu küçücük bedenlere. Mutlu olmalarını hiç öğütlemeyiz onlara, sevdiğiniz mesleği yapmalısınız demeyiz hiç. ‘’Sadece çalışmak başarmak yüksek not almak, yüksek puan almak’’ Sonuç bir sürü başarı olduğu için düşünülen ama mutsuz bir sürü doktor, öğretmen, mühendis, işletmeci, iktisatçı…

ÇÖZÜM NEDİR?

Bu sorunun çözümü ne okullar, ne dershaneler, ne özel derslerdir. Bu sorunun en önemli çözümü öğrencinin kendisidir. Ne yapmak istiyorsa onu yapmaya yönlendirmelidir. İçindeki cevheri kendisi ortaya çıkarmalıdır. Öğrenci her şeyi kendisi yapmalıdır. Kendisi keşfetmeli. Kendisi keşfetmeli, İstediği mesleğe yönlenmeli ve sonuçta yaşamaktan zevk almalıdır. Sosyal alanda da başarılı, Uyumlu toplumla barışık olmalıdır. Bütün bu bunların yapılmasında çözüm öğrenci koçluğudur. Öğrenci koçluğu öğrenciler için çok önemli bir yol arkadaşlığıdır.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU KİMDİR?

Öğrenci koçu öncelikle eğitimin en önemli parçası olan öğretmen mesleğinin iyi bir uygulayıcısıdır. Öğrenci koçu öncelikle olabilmek için insan ilişkilerinde başarılı, eğitim ve teknolojik yeniliklere açık ve bu yenilikleri uygulayabilen, sorumluluk ve risk almaktan korkmayan, mesleki uygulamalarda esnek davranabilen, fikir alış-verişinde açık, empati yeteneğine sahip, yapıcı doğru soruları sorabilen kendisini sürekli, geliştiren, ve hepsinden önemlisi; öğrencilerinin başarı için her şeyini ortaya koyabilen kişidir.

ÖĞRENCİ KOÇU NELER YAPMALIDIR?

Öğrenci koçunun yapması gerekli birçok görevi vardır. Bu görevler zaman, mekân ve ihtiyaçlara göre değişmeli ve esnek olmalıdır. Ancak olmazsa olmaz görevler vardır. Bunlar; Koçun görevi eleştirmek değildir. Her konuya yapıcı yaklaşılmalıdır. Eleştirmek öğrenciyi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelmemize neden olabilir. Bu amaçlarımıza tamamen terstir.

Koçun görevi öğrencilerimizin kör noktalarını ortaya çıkarmaktır. Bu kör noktalar belki de öğrencimizin geleceğini aydınlatacaktır. Koçun görevi öğrencinin sorununu öğrenci ile birlikte çözmektir. Çözüm öğrencinin içindedir. Koç bunu bulmalıdır. Bunu bulmada en iyi yardımcımız öğrencimizidir.

Koçun önemli görevi belki de doğru soruları sormaktır. Aslında hayattaki başarının anahtarı hayatla ilgili sorularda gizlidir. Eğer doğru soruları sorabilirsek başarı kaçınılmazdır. Koçun öğrencisi ile doğru iletişim kurmalıdır. Güven sağlamadan hiçbir çalışma sizi doğru sonuca götürmez. Koçuna güvenmeyen öğrencinin onunla doğru paylaşım içinde olması beklenmez koç mutlaka empati yapmalıdır. Onun neler hissedebileceğini düşünerek onunla daha iyi iletişim kurabilmektir.

İlk Yorum Senden Olsun